Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Zdolność kredytowa - na jaki kredyt można liczyć? | Relacja na Żywo
Zdolność kredytowa - na jaki kredyt można liczyć?
Dom

Zdolność kredytowa - na jaki kredyt można liczyć?

Przed przyznaniem kredytu hipotecznego bank podda skrupulatnej analizie wszelkie wpływy i wydatki przyszłych kredytobiorców. Najważniejszą kwestą jest zdolność kredytowa - im jest ona wyższa, tym większe szanse na otrzymanie dobrego kredytu. Jak podwyższyć zdolność kredytową oraz co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa w prawie bankowym

W terminologii sektora finansowego za zdolność kredytową uważa się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu w terminie, który został określony w umowie. Każdy bank posiada własny, wypracowany system wyliczania zdolności kredytowej, dlatego też kwota ta może różnić się w zależności od instytucji finansowej, która dokonuje wyliczeń. Obowiązkiem banku jest każdorazowe sprawdzenie zdolności kredytowej, niezależnie od wysokości zaciąganej kwoty.

Jak wyliczana jest zdolność kredytowa

Każdy bank wylicza zdolność kredytową konsumenta na podstawie ustalonych i stałych parametrów. Najczęściej pod uwagę brane są następujące kwestie: wysokość dochodów, rodzaj umowy z pracodawcą, wiek konsumentów, liczba domowników we wspólnym gospodarstwie, historia kredytowa w BIK, a także wysokość stałych wydatków. Wyliczenie zdolności kredytowej przez pracownika banku czy doradcę finansowego jest bezpłatne.

Zdolność kredytowa - na jaki kredyt można liczyć?

Jak podnieść zdolność kredytową

Starając się o korzystny kredyt, należy przedłożyć w banku szereg dokumentów. Bank z pewnością spojrzy przychylnym okiem na uregulowaną sytuację w Biurze Informacji Kredytowej - warto zatem uporządkować wszelkie zalegające spłaty w dotychczasowych zobowiązaniach. Jeśli aktualnie klient zmaga się z kilkoma zobowiązaniami w postaci rat, warto przemyśleć ich konsolidację - wówczas miesięczna kwota obniży się, co może wpłynąć na ostateczną decyzję banku. Zdolność kredytowa podniesie się, jeśli wydłuży się okres spłaty kredytu. Dobrym rozwiązaniem na drodze do uzyskania kredytu jest zgromadzenie odpowiedniej gotówki na poczet wkładu własnego.

Co w chwili, kiedy propozycja banku okaże się niesatysfakcjonująca? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług innego banku. Skuteczne działania może również podjąć doświadczony doradca kredytowy, który współpracuje z kilkoma bankami. Z jego pomocą można liczyć na korzystne negocjacje.

Przed złożeniem wniosku

Wyliczanie zdolności kredytowej to opcja, z której można skorzystać samodzielnie przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o wsparcie finansowe z banku. W sieci dostępnych jest mnóstwo kalkulatorów, które wstępnie oszacują zdolność kredytową na podstawie kilku najważniejszych informacji (należy wprowadzić m. in. wysokość dochodów, okres kredytowania oraz rodzaj rat). Dzięki temu wiadomo będzie, na jakie kwoty można liczyć przy składaniu dokumentów o udzielenie kredytu. Należy pamiętać, że otrzymane wyniki są jedynie przybliżone. Bank, poddając analizie szczegółową sytuację finansową, przygląda się wszystkiemu znacznie szerzej. Nie należy obawiać się badania zdolności kredytowej. Nie jest to aspekt, który wiąże konsumenta z bankiem.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl oferujący badanie zdolności kredytowej.