Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Dom czy mieszkanie? | Relacja na Żywo
Dom czy mieszkanie?
Dom

Dom czy mieszkanie?

Wbrew pozorom, nie każdy marzy o domu z ogródkiem. Fanów jednej jak i drugiej opcji jest wielu, warto przemyśleć plusy i minusy zanim zdecydujemy się na zakup czy budowę.

Budujemy dom?

Zacznijmy od tego, że budowa domu z pewnością będzie bardziej kosztowna. Nie każdy ma do dyspozycji działkę, na której wymarzony dom może powstać. Jeśli marzy nam się dom w dużym mieście musimy liczyć się z tym, że koszt samej powierzchni budowanej będzie wysoki.

Dom czy mieszkanie?

Jaka lokalizacja

Coraz chętniej decydujemy się za zakup domów i mieszkań na obrzeżach miasta. Zakup gotowego poziomu w domku typu bliźniak jest ciekawą alternatywą między domem a mieszkaniem. Sam fakt, że kupujemy od dewelopera dom w stanie surowym zaoszczędza sporo nerwów związanych z budowaniem go od zera. Takie domki są często dwupoziomowe lub do dyspozycji właścicieli jest mniejszy lub większy ogródek. Z pewnością wybierając mieszkanie na obrzeżach, musimy liczyć się z koniecznością dojazdu samochodem.

Nowoczesne osiedla

Jeśli nie dom, to może mieszkanie? Nowoczesne osiedla w niczym nie przypominają już blokowisk sprzed lat. Teraz stawia się raczej na niskie, maksymalnie czteropiętrowe konstrukcje oraz bogatą infrastrukturę. Rynek nieruchomości jest bardzo rozwinięty, deweloperzy muszą więc wyróżniać się swoją ofertą. Można zdecydować się na zakup mieszkania dwupoziomowego lub z wielkim tarasem, który wynagrodzi brak ogródka.

Koszty utrzymania

Z pewnością mieszkanie lub apartament w Poznaniu lub innym mieście jest o wiele tańsze w utrzymaniu niż dom. Zaczynając od podstawowych opłat jak woda czy prąd, ale kwestią istotną jest ogrzewanie. Mieszkając w bloku nie musimy się tym martwić. W domu dobrze usiąść przed kominkiem, ale popularne i najczęściej wybierane ogrzewania gazowe domu jest dość kosztowne. Utrzymanie czystości i porządku wokół domu wymaga także sporo czasu i pracy. Zadbany trawnik i ogródek z pewnością cieszą oko i zachęcają do spędzania wieczorów na zewnątrz, ale także dbanie o nie wymaga wiele czasu i odpowiedniego sprzętu.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na mieszkanie czy dom, ma to być przestrzeń, w której będziemy się dobrze, czyli. Czy wolimy mieszkać w tętniącym życiem mieście, czy na obrzeżach ważne, żeby nam to odpowiadało.