Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Woda gazowana i jej właściwości. Kiedy warto ją pić, a kiedy lepiej unikać? | Relacja na Żywo
Woda gazowana i jej właściwości. Kiedy warto ją pić, a kiedy lepiej unikać?
Zdrowie

Woda gazowana i jej właściwości. Kiedy warto ją pić, a kiedy lepiej unikać?

Woda gazowana jest napojem, po który chętnie sięgamy zwłaszcza w upalne dni. Pozwala szybciej ugasić pragnienie oraz daje znacznie większe orzeźwienie niż klasyczna woda bez bąbelków. Woda gazowana jest jednak uznawana za mniej zdrową od swojego niegazowanego odpowiednika i raczej nie poleca się jej do częstego spożywania. Jakie właściwości posiada woda gazowana i kiedy warto po nią sięgać?

Woda gazowana i jej właściwości zdrowotne

Miłośników picia dużych ilości wody możemy podzielić na dwie kategorie – pierwsza z nich będzie preferowała wodę niegazowaną, druga natomiast chętniej sięgnie po wodę gazowaną. Pierwsi uważają, że tylko woda niegazowana jest zdrowa i przynosi korzyści dla naszego organizmu, drudzy z kolei są przekonani, że także woda gazowana posiada pewne właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie i stan układu pokarmowego. Jak to jest naprawdę? Czy woda gazowana może być zdrowa? Okazuje się, że prawda, jak zwykle, leży gdzieś po środku. Woda gazowana rzeczywiście posiada bowiem pewne określone właściwości zdrowotne, które czynią z nich dobry wybór dla wielu osób.

Zasadnicza różnica między wodą niegazowaną i gazowaną dotyczy zawartości dwutlenku węgla – woda gazowana jest nasycona różnymi stężeniami CO2, co powoduje efekt występowania w niej charakterystycznych bąbelków. Dwutlenek węgla posiada dwie podstawowe właściwości – jest konserwantem, który przedłuża trwałość wody oraz posiada właściwości bakteriobójcze. Woda gazowana, dzięki zawartości bąbelków może stanowić świetny zamiennik wysoko słodzonych napojów gazowanych dla ich miłośników. Ponadto, skutecznie gasi pragnienie, co docenimy zwłaszcza w upalne dni, kiedy chętnie sięgamy o schłodzoną wodę.

Woda gazowana i jej właściwości. Kiedy warto ją pić, a kiedy lepiej unikać?

Woda gazowana – kto powinien jej unikać?

Woda gazowana nie jest jednak zalecana dla każdego. Przede wszystkim nie powinny po nią sięgać dzieci, kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią, dla których zdecydowanie lepszym i zdrowszym wyborem będzie dobrej jakości woda niegazowana. Woda gazowana nie jest także polecana do częstego spożywania dla osób, które cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wysoka zawartość dwutlenku węgla może bowiem powodować podrażnienie śluzówki żołądka, wywoływać wzdęcia oraz powodować zaparcia. W takiej sytuacji wodę gazowaną lepiej zastąpić uniwersalną wodą niegazowaną, która będzie odpowiednim wyborem dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Wody gazowanej warto unikać także po przebytych operacjach, kiedy lepszym wyborem będzie sięganie po wodę niegazowaną w ilościach zalecanych przez lekarza. Woda gazowana nie powinna być także napojem spożywanym przez osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze krwi, dolegliwości krtani oraz zespół jelita drażliwego. Stosowanie diety lekkostrawnej również wyklucza wodę gazowaną, która może powodować problemy gastryczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdrowe osoby dorosłe sięgały po wodę gazowaną, jeśli tylko lubią jej smak oraz chcą wyrobić w sobie zdrowy nawyk picia wody – woda gazowana przez wielu ludzi jest bowiem oceniana jako smaczniejsza i słodsza.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk - Twoja woda gazowana.