Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Zdrowy i spokojny sen - jak go osiągnąć? | Relacja na Żywo
Zdrowy i spokojny sen - jak go osiągnąć?
Dom

Zdrowy i spokojny sen - jak go osiągnąć?

Średnio przesypiamy niemal jedną trzecią swojego życia. Czy to strata czasu? W żadnym razie. Sen jest niezbędny do tego, by nasz organizm dobrze funkcjonował, więc zaniedbywanie nocnego wypoczynku prędzej czy później się zemści. Do dobrego snu potrzebne są jednak odpowiednie warunki.

Przed snem trzeba się wyciszyć

Napoje o działaniu pobudzającym, jak kawa czy mocna herbata, sprawdzają się rano, kiedy potrzebna jest świeża dawka energii. Wieczorem przeszkadzają w zasypianiu, dlatego lepszym wyborem będzie na przykład mięta albo melisa. Alkohol, wbrew pozorom, wcale nie robi dobrze na sen, bo chociaż rzeczywiście działa usypiająco, to pod jego wpływem organizm gorzej się regeneruje, sen jest płytszy i bardziej nerwowy, a poranna pobudka nie należy do najprzyjemniejszych.

Przed snem powinno się unikać palenia papierosów, a kolacja musi być lekka i spożyta najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. W zasypianiu przeszkadza także zbyt intensywna aktywność fizyczna – sportowe treningi lepiej przełożyć na wcześniejsze godziny. Nie zaleca się kładzenia spać tuż po kłótni czy innym nieprzyjemnym wydarzeniu.

Przytulnie urządzona sypialnia

Zdrowy sen mocno zależy od miejsca, w którym wypoczywamy. Sypialnia nie powinna być zagracona, a przed pójściem spać pokój należy dobrze wywietrzyć i lekko obniżyć w nim temperaturę, do około 16-19 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o samo łóżko, to twarde materace uchodzą za lepsze, ale tak naprawdę powinno się go dobrać stosownie do własnych preferencji, masy ciała oraz stanu zdrowia.

Zdrowy i spokojny sen - jak go osiągnąć?

Kolejna ważna kwestia to pościel. Jedwabne poszewki na kołdry i poduszki przyjemnie chłodzą ciało podczas upałów, a zimą dobrze trzymają ciepło, do tego są hipoalergiczne. Piżama też powinna być uszyta z dobrej jakości materiału, który nie drażni skóry i wchłania pot, a na głowę przyda się jeszcze specjalny jedwabny czepek, który zapobiega elektryzowaniu i plątaniu się włosów.

Jak najmniej światła

Światło sprzyja bezsenności, bo dla organizmu to sygnał, że jest dzień, a nie pora na nocny relaks. Lampy w sypialni powinny dawać ciepłe i łagodne światło, prócz tego okna zasłaniamy grubymi kotarami albo żaluzjami, tak by ograniczyć dopływ światła z sąsiednich budynków, latarni czy przejeżdżających samochodów. Przydatnym gadżetem jest jedwabna opaska na oczy do spania, która nie tylko ochroni oczy przed rozpraszającymi bodźcami, ale też poprawi regenerację skóry. Ułatwiające zasypianie opaski na oczy dla dzieci zrobione są z miękkiej bawełny. Więcej o takich produktach na https://elite4u.pl/

Szczególnie szkodliwe dla snu jest światło niebieskie, emitowane przez telewizory, smartfony i komputery. W sypialni w ogóle nie powinno być takich urządzeń, co jednak nie zawsze jest możliwe do zrobienia, dlatego zaleca się, by przynajmniej na godzinę przed snem nie oglądać telewizji i nie korzystać z telefonu – niebieskie światło blokuje wydzielanie melatoniny, a jest ona niezbędna dla zdrowego, głębokiego snu. W dobry nastrój przed snem wprowadzi za to czytanie książki, słuchanie relaksującej muzyki, ciepła kąpiel, medytacja, spędzenie czasu z bliskimi.