Pomyśl czy faktycznie potrzebujesz nowego telefonu

frog-914519_1280

Nie zamierzam kłamać – sam przez wiele lat byłem jednym z ludzi, którzy niemalże cały czas gnali za nowymi technologiami. Potrafiłem z wielkimi emocjami śledzić wszystkie nowinki dotyczące na przykład smartfonów i wydawać naprawdę wiele pieniędzy na nowe modele tych urządzeń. W którymś momencie jednak sam zacząłem myśleć o tym, dlaczego właściwie tak się zachowuję. Przecież w dawniejszych czasach jeden telefon bez przeszkód potrafił mi posłużyć przez wiele długich lat, i nigdy nie dał mi żadnych powodów do narzekania na niego. Co w takim razie doprowadziło do tego, że w obecnych czasach jesteśmy aż tak zakochani we współczesnych technologiach?

Moim zdaniem większość ludzi traktuje sam fakt posiadania najlepszych urządzeń jako swego rodzaju ambicję. Stwierdziłbym nawet, że istnieje swego rodzaju społeczna presja, który wręcz wymusza na nas kupowanie najnowocześniejszych modeli poszczególnych urządzeń. Doskonałym przykładem mogą tutaj być smartfony, które w ostatnich latach właściwie zdominowały branżę elektroniczną.

Zanim zatem podejmiemy decyzję o kupnie czegoś takiego warto dobrze przemyśleć, czy faktycznie jest nam to potrzebne. Najczęściej musimy niestety wydać na to niemało pieniędzy. Równocześnie sam obserwuję u moich znajomych, że wielu ludzi decyduje się na dość drogie urządzenia, z których później najzwyczajniej nie korzystają – jest to w takim wypadku zwyczajne marnowanie pieniędzy.